Водоочищення
Вибираємо систему очищення води для котеджу
Якщо Ви живете у заміському будинку, вибору системи очищення води потрібно приділити особливу увагу – від цього залежить здоров'я вашої родини. Очищення води в приватному будинку - необхідність, оскільки вода зі свердловин і колодязів може містити багато шкідливих домішок від солей жорсткості, бактерій і важких металів.
Як правило, джерелом води в приватних будинках є свердловина або криниця. Вода їх зовсім не така чиста, як прийнято вважати.
Вона нерідко забруднена піском та мулом, але це не найбезпечніше забруднення, яке не можна побачити неозброєним оком — бактерії, пестициди та різні токсичні речовини. Мінеральний склад такої води, як правило, також далекий від санітарних норм - вона відрізняється високим вмістом заліза, фтору, кальцію та магнію. Всі ці речовини у високих концентраціях є небезпечними для здоров'я.
Кальцій і магній ще й шкідливі для домашньої техніки — вони утворюють наліт на нагрівальних елементах бойлерів, пральних та посудомийних машинах і виводять їх з ладу. А надлишок заліза можна визначити по некрасивих рудих розводах на білизну
Щоб обрати відповідну систему очищення води для котеджу, бажано провести попереднє лабораторне дослідження води — цю послугу пропонують багато приватних лабораторій і навіть компанії, що виробляють фільтри. Тести покажуть, наскільки вода зі свердловини чи колодязя відповідає санітарним нормам, наскільки високо у ній вміст механічних домішок, заліза, кальцію, магнію та інших. Виходячи з цих даних, можна вибрати таку систему очищення, яка буде дійсно ефективною.
Найпоширеніші проблеми, з якими стикаються власники приватних будинків - це:
• висока жорсткість води (іншими словами – підвищений вміст солей магнію та кальцію);
• високий вміст заліза;
• механічні забруднення - мул та пісок;
• бактеріальне забруднення;
• промислове забруднення, якщо, наприклад, неподалік будинку розташовані траса або завод.
Тому системи очищення води для котеджу повинні складатися щонайменше з кількох фільтрів:
• фільтр грубої очистки для видалення піску;
• фільтр, що пом'якшує воду;
• фільтр тонкого очищення для видалення нітратів, нафтопродуктів та важких металів;
• фільтр, який знезаражує воду, – бактерії в тій чи іншій мірі завжди присутні у свердловинах та колодязях.
Не менш важливо правильно розрахувати продуктивність системи очищення води у приватному будинку.
Очищення води в заміському будинку потребує складної та багатоступеневої системи фільтрації. Кожен фільтр призначений для вирішення конкретної проблеми.
Очищення води включає 5 основних ступенів:
• механічне очищення (видалення грубих забруднень);
• електрохімічного очищення (видалення розчинених у воді мінералів та заліза);
• каталітичне освітлення (усуває каламутність води);
• сорбційне очищення, видаляє нафтопродукти та інші речовини;
• біоочищення, яке знищує мікроорганізми
Грубе очищення. Цей тип фільтрів має дрібнопористу сітку, яка затримує частинки піску, мул та інші механічні забруднення.
Аерація. Аераційні колони призначені для видалення із води заліза, марганцю та сірководню. Під час аерації вода насичується киснем, який входить у реакцію із залізом і окислює його.
Знезалізнення. Розчинене у воді залізо можна помітити навіть неозброєним оком - воно надає воді характерного іржавого кольору і створює осад. Щоб очистити воду від заліза, використовують фільтри, дія яких ґрунтується на реакції окислення. Спеціальне засипання окислює залізо, після чого воно випадає в осад і фільтрується.
Пом'якшення. Найчастіше для пом'якшення води застосовуються фільтри з іонообмінною смолою. При проходженні через такий фільтр іони кальцію і магнію води заміщуються іонами натрію з наповнювача фільтра. Пом'якшити воду допоможуть також фільтри зворотного осмосу, у яких вода проходить через кілька найтонших мембран, які пропускають лише молекули Н2О. Фільтри зворотного осмосу не лише пом'якшують воду, а й очищають її від мікроорганізмів.
Тонка очищення. У воді з колодязів часто міститься багато токсинів та шкідливих домішок – нітритів, нітратів, важких металів та інших. Вони не затримуються фільтрами грубої очистки, тому необхідна установка додаткового ступеня фільтрації. Такі фільтри можуть містити дрібнопористі мембрани, сорбентну засипку, полімерний наповнювач та інші елементи.
Знезараження. Шкідливі мікроорганізми знищуються за допомогою ультрафіолетових фільтрів. На відміну від обробки хлором, знезараження ультрафіолетом безпечне для здоров'я і не псує смак води.
Системи очищення води для приватного будинку бувають реагентними та безреагентними.
Реагентні системи використовують спеціальні речовини-окислювачі, які вступають у реакцію із забруднювачами, зокрема із розчиненим у воді залізом. Такі системи коштують недорого, проте вимагають витрат під час експлуатації, щоб їх ефективність залишалася на колишньому рівні. Підходять для підготовки води господарського призначення, але з питного.
Безреагентні системи очищення води в котеджі вважаються сучаснішими. Вони обійдуться дорожче при покупці, до того ж вони вимагатимуть наявності повітряного компресора та аераційної колони. Однак вам не доведеться витрачатися на витрати з експлуатації, так що в довгостроковій перспективі вони вигідніші за реагентні. Подібні фільтри можуть підготувати воду не лише до господарсько-побутового рівня, а й до питного. Правильно підібрана система очищення може зробити придатною для пиття та побутового використання воду будь-якої якості, навіть дуже брудну. Головне – провести аналіз та вибрати відповідні фільтри.