Геологія
Геологічні дослідження
Чому потрібно проводити геологічні дослідження? Будівельні роботи без урахування інженерно-геологічних умов ділянки можуть згодом під час експлуатації будівель призвести до виникнення тріщин, перекосів, вертикального зміщення пластів землі. Іноді наслідки можуть бути катастрофічними. Геологія ділянки під будівництво проводиться з метою врахування всіх особливостей будови верхніх шарів землі та перебігу природних процесів. Також це дозволяє зробити прогнози розвитку небезпечних інженерно-геологічних процесів. Користь від досліджень у рази перевищує вартість геології ділянки.
На більшій частині України розвинені не дуже сприятливі для будівництва лісоподібні ґрунти та ліси, що мають особливість сильно стискатися при зволоженні, під додатковими навантаженнями або власною вагою. Їхній характер допоможуть визначити геологічні дослідження
Лісоподібні породи відразу можна впізнати по світло-жовтому, палевому забарвленню. У природних відшаруваннях (де є яри, балки, круті береги рік) можна бачити, що ці породи не мають шаруватості. Не озброєним оком можна спостерігати значну кількість пір та тріщин, через них ґрунти можуть сильно стискатися при зволоженні. Також значні зміни будівельних властивостей відбуваються під тиском.
Ці здібності лесових порід значною мірою пов'язані з вапняковою складовою. Як ми знаємо, з карбонатними породами пов'язано перебіг карстових процесів. Геологія земельної ділянки на таких територіях проводиться як перед великим будівництвом, так і до будівництва невеликих приватних будівель. Ціна геологічних досліджень розраховується заздалегідь.
Проблеми з усадкою будинку, тріщини по стінах та затоплені підвали зазвичай асоціюють із некомпетентністю майстрів ремонтної бригади чи комунальної служби. Однак проблема виникає ще під час вибору майданчиків будівництва та стає наслідком неправильної оцінки будівельних факторів та відмови від досліджень.
На перший погляд все нормально — немає вогкості та комарів від сусідньої водойми, гарний вигляд та гарні умови купівлі землі. Що потрібне ще для початку будівництва будинку? Відповідь проста - детальне геологічне дослідження місця будівельних робіт. Проведення комплексних інженерно-геологічних досліджень, ціна яких досить прийнятна, дозволить припускати, що будинок простоїть десятки років, а не руйнуватиметься вже через 3-5 років.
Існує ряд причин, які можуть зумовити руйнування будівельних конструкцій, показавши негативні зміни лише за кілька років після закінчення будівництва. Якщо до початку будівництва конструкції не була проведена геологічна розвідка, ціна ризиків зростає і можна готуватися до наступних наслідків:
• спучування ґрунтів - трапляється при промерзанні вологих порід. Вода при замерзанні розширюється в обсязі, збільшуючи об'єм ґрунту, отриманий тиск досягає рівня тиску, який легко впорається з фундаментом і невеликого приватного будинку і потужної багатоповерхівки.
• усадка ґрунту - несе ризик не тільки в ущільненні порід та опусканні всієї конструкції. Цей процес відбувається нерівномірно через різну структуру ґрунтових порід навіть на невеликій території. Наслідком просідання можуть стати тріщини на стінах, і на плитці на підлозі, перекіс дверей, мікроруйнування конструкцій та оздоблення, які згодом переростають у серйозні проблеми.
• затоплення фундаменту та проникнення води в підвал, що загрожує вогкістю та холодом на першому поверсі, прояв цвілі на стінах, грибка та неприємного запаху, з яким дуже важко боротися. Сушити підвал - дуже трудомістке заняття, тому краще заздалегідь подбати про геологічний аналіз ґрунтів і відповідно до його результатів провести підбір гідроізоляційних матеріалів.
Важливо: до початку будівництва потрібно спроектувати фундамент, який не знадобиться капітально розбудовувати. Наприклад, у проекті закладено дах із металочерепиці, а в процесі будівництва власник використовує натуральну черепицю, яка збільшує навантаження на фундамент у рази. Геологія будівництва надає неоціненну допомогу, запобігаючи багатьом ризикам та заощаджуючи невиправдані вкладення коштів.
Вже зрозуміло, що детальний аналіз інженерної геології необхідний, але варто розібратися, що отримає власник будівельного об'єкта від досліджень ґрунтів, сплативши вартість послуг фахівців. Насамперед, визначаються властивості всіх верств земельних порід, їх товщина та присутність підземних вод. Вода, у свою чергу, потребує особливої уваги — визначення хімічного складу, характеру залягання та можливого ступеня промерзання. Також у процесі робіт визначається кут падіння пласта та формується висновок про можливість проведення будівельних робіт на зазначеній території.
Об'єктивність та точність результату аналізу геологорозвідки залежить не від ціни послуги, а від досвіду та кваліфікації фахівців, наявності необхідного технологічного обладнання. Важливо не лише пробурити свердловину для забору ґрунту на аналіз, а й виключити змішування, вибрати правильні місця для проб та оцінити всі ризики для будівництва. Ми пропонуємо досвідчених фахівців, обладнання та перевірені методики для всебічного та комплексного АНАЛІЗУ порід. Індивідуально для кожного об'єкта підбираються методи дослідження ґрунтів, що базуються на вивченні будівельного проекту.
Без загальної оцінки території будівництва неможливо проаналізувати ґрунт та фундамент під конструкцію. Фахівці застосовують сучасне та високоточне обладнання, що дозволяє отримати інформацію:
•рельєф та глибину промерзання землі;
• можливі межі затоплення від довколишніх водойм;
• розташування та близькість підземних вод;
• геологічну стійкість.
На першому етапі із замовником узгоджується ділянка досліджень, складається технічне завдання, попередній розраховується кошторис робіт та вартість досліджень. Якщо на ділянці не проводилася топографічна зйомка, такий вид робіт закладається в проекті. Топографічний план необхідний як проведення геологічних досліджень, але й подальших проектних робіт.
Коли проводиться геологія ділянки, вартість може залежати від низки чинників. Одним із них є складність геологічних умов. Під цим мається на увазі наявність у розрізі кількох шарів, які відрізняються за літологічними властивостями та фізико-механічними параметрами. Сильно впливає властивості грунтів наявності горизонту води та її близькість до досліджуваних об'єктів.
Після того, як вивчено архівні матеріали зі звітів із сусідніх ділянок, проаналізовано основні геологічні умови за загальними геологічними картами, складається проект робіт, де перераховуються всі необхідні види геологічних та лабораторних досліджень. Найголовнішими є польові роботи — буріння свердловин, прохідка гірничих виробок. Для приватного будівництва також замовляється геологія ділянки, вартість робіт прораховується залежно від гірничо-геологічних умов.
Перед виїздом бурової бригади проводиться рекогносцирувальне обстеження місцевості. Попередньо визначаються типи ґрунтів, кількість інженерно-геологічних елементів. Документуються видимі небезпечні природні явища типу просадок, обводнених, карстових явищ. Визначаються попередні місця закладення свердловин, під'їзні колії.
Після цього бурова бригада виїжджає на досліджувану ділянку. Проводиться буріння свердловин у кількості, яка дозволить одержати необхідні вихідні геологічні матеріали для складання проекту на будівництво об'єкта. Необхідна кількість свердловин, їх глибина місця закладання, кількість відібраних проб залежить від складності об'єкта та складності геологічних умов. Проби намагаються відбирати кожен інженерно-геологічний шар. Щоб найточніше мати уявлення про фізико-механічні властивості земельних порід, відбирають проби непорушеної структури. Якщо зустрічається обрій з водою — відбираються гідрогеологічні проби.
Після проведення досліджень проб у лабораторії отримані результати обробляються методами статистичного аналізу. Отримують дані для розрахунку вартості та параметрів фундаменту будівлі, вибору матеріалу для будівництва. Остаточним документом геологічного вивчення ділянки є технічний звіт. У ньому наводяться загальні відомості щодо геології району: геоморфологічні особливості, стратиграфія, літологія пластів, гідрогеологічні особливості, властиві інженерно-геологічні процеси. Також якщо такі процеси не виявлені — робиться прогноз на можливість їхнього прояву надалі, або робиться прогноз розвитку вже проявляються процесів.