Буріння свердловин під теплові насоси

Опалення будинку енергією з надр Землі — чи можливо таке?

Як відомо, Земля зберігає тепло постійно, в її надрах температурний режим завжди плюсовий, причому чим далі від поверхні Землі, тим показники вище. Так, якщо на глибині близько 2 — 2,5 м. температурні показники становлять +6 — +8 град., то на 20-метровій глибині вже +10 град. Гаряча магма в глибинах Землі дозволяє нагрівати об’єкти на її поверхні, грунт допомагає утримувати тепло. Саме ці факти лягли в основу опалення геотермальним способом.

Буріння геотермальних свердловин здійснюють на глибину до 200 метрів. Кількість свердловин обумовлено низкою факторів: потребою в обсягах виробленої енергії, потужністю застосовуваного обладнання, особливостями грунту, де буде облаштована свердловина для теплового насоса.

Плюси геотермального опалення:

 • великий вихід енергії;
 • екологічна безпека, відсутність шкідливих викидів;
 • економічність: при використанні системи не будуть потрібні паливо і хімічні реагенти;
 • пожежо- та вибухобезпечність;
 • тривалий термін служби. При правильному монтажі опалювальної системи вона прослужить протягом 30 і більше років.

Опалення житлових і виробничих площ енергією Землі з успіхом застосовується в європейських країнах і США, де воно стало основним джерелом тепла. У нашій країні геотермальні системи розглядаються лише як альтернатива звичним видам опалення за допомогою електроенергії, газу, твердого палива. Однак, з упевненістю можна сказати, що в недалекому майбутньому цей рентабельний і екологічний спосіб опалення стане основним.

Як здійснюється буріння свердловин під тепловий насос.

Геотермальні свердловини створюються багатьма способами. Наша компанія використовує вертикальний спосіб теплообміну. У цьому способі не обійтися без глибокого буріння свердловин для теплових насосів, це дозволить заощадити площу ділянки земляних робіт. Теплопоглинальний контур трубопроводу поміщається в свердловину для теплового насоса. Рідина, нагріваючись під впливом земного тепла, по трубах надходить в насос. Там вона охолоджується, виділяючи енергію для обігріву приміщення. Процес нагадує принцип пристрою холодильника (тільки в даному випадку зберігається не холод, а тепло земних надр). Відпрацьована рідина повертається в землю, де знову нагрівається.

Історія виникнення теплового насосу

Концепцію теплових насосів було розроблено ще в 1852 британським фізиком та інженером Вільямом Томсоном (Лордом Кельвіном) і в подальшому вдосконалено та деталізовано австрійським інженером Петером фон Ріттінгером. Петера Ріттера фон Ріттінгера вважають винахідником теплового насосу, оскільки саме він спроектував і встановив перший відомий тепловий насос у 1855 році.

Практичного застосування тепловий насос набув значно пізніше, а точніше у 40-х роках XX століття, коли винахідник-ентузіаст Роберт Вебер (Robert C. Webber) експериментував з морозильною камерою . Одного разу Вебер випадково доторкнувся до гарячої труби на виході камери і зрозумів, що тепло просто викидається назовні. Винахідник замислився над тим, як використати це тепло, — і вирішив помістити трубу в бойлер для підігріву води. У результаті Вебер забезпечив свою родину такою кількістю гарячої води, що її вони просто не могли використати, — і при цьому частина тепла потрапляла у повітря. Це наштовхнуло його на думку, що від одного джерела тепла можна підігрівати і воду, і повітря одночасно. Вебер удосконалив свій винахід і почав проганяти гарячу воду по спіралі (через змійовик) і за допомогою невеликого вентилятора розповсюджувати тепло по будинку з метою його опалення.

Згодом саме у Вебера з’явилась ідея «викачувати» тепло із землі, де температура не надто змінювалась протягом року. Він помістив у ґрунт мідні труби, якими циркулював фреон, який «збирав» тепло землі. Газ конденсувався, віддаючи своє тепло у домі, та знов проходив через змійовик, щоб підібрати наступну порцію тепла. Повітря приводилося в рух за допомогою вентилятора і розповсюджувалось по будинку.

У 40-х роках тепловий насос був відомим через свою надзвичайну ефективність, але реальна потреба у ньому виникла за часів Арабського нафтового ембарго у 70-х роках, коли, незважаючи на низькі ціни на енергоносії, з’явився інтерес до енергозбереження.

Склад теплового насосу

Внутрішній контур теплових насосів складається з таких компонентів:

 • конденсатор;
 • капіляр;
 • випарник;
 • компресор, що працює від електричної мережі;
 • терморегулятор, який управляє обладнанням;
 • холодоагент.

Принцип роботи

Холодоагент під високим тиском через капілярний отвір попадає у випарювач, де за рахунок різкого зменшення тиску відбувається процес випару. При цьому холодоагент відбирає тепло у внутрішніх стінок випарювача, а випарювач у свою чергу відбирає тепло в земляного або водяного контуру, за рахунок чого він постійно охолоджується. Компресор вбирає холодоагент із випарювача, стискає його, за рахунок чого температура холодоагенту різко підвищується й виштовхує в конденсатор. Крім цього, у конденсаторі, нагрітий у результаті стиску холодоагент віддає тепло (температура порядку 85-125 градусів Цельсія) опалювальному контуру й переходить у рідкий стан. Процес повторюється постійно. Коли температура в будинку досягає необхідного рівня, електричне коло розривається терморегулятором і тепловий насос перестає працювати. Коли температура в опалювальному контурі падає, терморегулятор знову запускає тепловий насос. У такий спосіб холодоагент у тепловому насосі робить зворотний цикл Карно.

Як бачите, теплові насоси перекачують розсіяну теплову енергію землі, води або навіть повітря у відносно високопотенційне тепло для опалення об’єкта. Приблизно 75% опалювальної енергії можна зібрати безкоштовно із природи: ґрунту, води, повітря й тільки 25% енергії необхідно затратити для роботи самого теплового насоса. Інакше кажучи, власник теплових насосів заощаджують 3/4 коштів, які він би регулярно витрачав на дизпаливо, газ або електроенергію для традиційного опалення. Попросту кажучи, тепловий насос за допомогою теплообмінників збирає теплову енергію із землі (води, повітря) і «переносить» її в приміщення.

Теплові насоси здатні не тільки опалювати приміщення, але й забезпечувати гаряче водопостачання, а також здійснювати кондиціювання повітря. Але при цьому в теплових насосах повинен бути реверсивний клапан, саме він дозволяє тепловому насосу працювати у зворотному режимі.

Типи теплових насосів

Залежно від принципу роботи теплові насоси поділяють на компресійні та абсорбційні. Компресійні теплові насоси завжди діють за допомогою механічної енергії (електроенергії), в той час як абсорбційні теплові насоси можуть також працювати на теплі, як джерелі енергії (за допомогою електроенергії чи палива).

Залежно від джерела відбору тепла теплові насоси поділяються на  :

 1. Геотермальні (використовують тепло землі, наземних або підземних ґрунтових вод)

а) замкнутого типу:

— горизонтальні

Колектор розміщується кільцями або хвилясто у горизонтальних траншеях нижче глибини промерзання ґрунту (зазвичай від 1,20 м і більше). Цей спосіб є найбільш економічно ефективним для жилих об’єктів за умови відсутності дефіциту земельної площі під контур.

—  вертикальні

Колектор розміщується вертикально у свердловини глибиною до 200 м . Цей спосіб застосовується у випадках, коли площа земельної ділянки не дозволяє розмістити контур горизонтально або є загроза пошкодження ландшафту.

— водні

Колектор розміщується хвилясто або кільцями у водойму (озеро, ставок, річку) нижче глибини промерзання. Це найдешевший варіант, але є вимоги до мінімальної глибини та об’єму води у водоймі для певного регіону.

б) відкритого типу

Така система використовує як теплообмінну рідину — воду, що циркулює безпосередньо через систему геотермального теплового насосу в рамках відкритого циклу, тобто вода після проходження системою повертається у землю. Цей варіант можливо реалізувати на практиці лише при наявності достатньої кількості відносно чистої води та за умови, що такий спосіб використання ґрунтових вод є дозволеним.

 1. Повітряні (джерелом відбору тепла є повітря)
 2. Такі, що використовують вторинне тепло(наприклад, тепло трубопроводу центрального опалення). Цей варіант є найдоцільнішим для промислових об’єктів, де є джерела паразитного тепла, яке потребує утилізації.

Переваги теплових насосів

Економічність. Тепловий насос використовує електричну енергію значно ефективніше будь-яких котлів, які спалюють паливо. Коефіцієнт ефективності теплових насосів значно більше одиниці. Між собою теплові насоси порівнюють за умовною величиною — коефіцієнтом перетворення тепла (КПТ), також це поняття називається коефіцієнтом трансформації тепла, потужності, перетворення температур. Він показує відношення одержуваного тепла до витраченої енергії. Приміром, КПТ = 4,5 означає, що номінальна (споживана) потужність теплового насоса становить 1 кВт, на виході ми одержимо 4,5 кВт теплової потужності, тобто 3,5 кВт тепла ми одержуємо із природи;

Широкий спектр застосування. На нашій планеті існує безліч розсіяного тепла. Земля й повітря є скрізь, також більшість людей не мають проблем з водою. Саме вони містять в собі теплову енергію, отриману від сонця. Теплові насоси незалежно від погодних умов, падіння тиску в газовій трубі зберуть це тепло для вас. Усе що потрібно для цього — електрична енергія. Але якщо її немає, це теж не проблема — деякі моделі теплових насосів можуть використовувати дизельне паливо або бензин для своєї роботи;

Екологічність. Тепловий насос не тільки заощаджує гроші, але й береже здоров’я власникам будинку та їх дітям. Прилад не спалює паливо, виходить, не утворюються шкідливі окиси типу CO, CO2, NOх, SO2 , PbO2. Тому навколо будинку на ґрунті немає слідів сірчаної, азотистої, фосфорної кислот і бензольних з’єднань. Та й для нашої планети застосування теплових насосів безсумнівне благо. Адже на ТЕЦ скорочується витрата газу або вугілля на виробництво електрики. Застосовувані ж у теплових насосах хладони не містять хлорвуглецю і озонобезпечні;

Універсальність. Теплові насоси, обладнані реверсивним клапаном, працюють як на опалення, так і на охолодження. Теплонасос може відбирати тепло з повітря будинку, прохолоджуючи його. Влітку надлишкове тепло можна використовувати для підігріву побутової води або для басейну;

Безпека. Теплові насоси Атмосистеми вибухово- і пожежобезпечні. У процесі опалення відсутні небезпечні гази, відкритий вогонь або шкідливі суміші. Деталі теплонасоса не нагріваються до високих температур, здатних стати причиною пожежі. Зупинка теплового насоса не приведе до його поломки, ним можна сміло користуватися після тривалого простою. Також виключене замерзання рідин у компресорі або інших складових частинах.

Особливості:

 1. Чим менше різниця між температурою джерела теплоти та температурою теплоносія в опалювальному контурі, тим більший коефіцієнт перетворення тепла (КПТ). Тому вигідніше опалювати приміщення низькотемпературними системами опалення: системою «тепла підлога» або повітряним опаленням, тому що в цих випадках теплоносій за медичними вимогами і будівельними нормами не повинен бути вище 35 °C.
 2. Чим більший коефіцієнт завантаження теплового насосу, тим доцільніше його використання. Наприклад, системи нагріву води для басейнів працюють у постійному режимі, протягом усього року. Іхній коефіцієнт завантаження (використання потужності протягом року) може сягати 80%. В системах опалення будинків коефіцієнт завантаження обладнання становить близько 30-40%. Відповідно, в першому випадку річна економія від застосування теплового насосу рівної потужності буде в 2-3 рази більше, ніж в другому, а строки окупності обладнання — в 2-3 рази менше.
 3. Чим більші теплові втрати, тим доцільніше використання теплових насосів: по-перше, питома вартість для теплових насосів великої потужності (вартість встановленого кВт) в 3-5 разів нижче, ніж для ТН малої потужності; а по-друге, чим більші обсяги споживання теплоти, тим більша економія від застосування ТН в абсолютному вимірі.

Регулювання діяльності у сфері теплових насосів

На цей час в Україні немає законодавчих та технічних можливостей для визначення дійсних технічних показників теплових насосів. Користуючись цим, деякі виробники та продавці теплових насосів вказують завищені показники обладнання. Відомі два випадки, коли під виглядом теплових насосів кінцевому споживачу встановлювались електрокотли, у зміненому корпусі.

Європейський досвід вказує на необхідність впровадження в Україні міжнародних стандартів, за якими вимірюються показники теплових насосів, та створення відповідної лабораторії. Окрім законодавчого регулювання, в ЄС існує громадська організація — Європейська асоціація теплових насосів (EHPA), що перевіряє показники теплових насосів та позначає знаком якості QL (Quality Label).

Отримати консультацію можна, зателефонувавши за номером:

+38(096) 258-41-41
+38(095) 258-41-41
+38(093) 258-41-41
+38(097) 258-41-41
+38(050) 258-41-41
або написавши на:
order@burok.com.ua