Геологія

Геологічні вишукування

Чому необхідно проводити геологічні дослідження?
Будівельні роботи без врахування інженерно-геологічних умов ділянки можуть згодом, під час експлуатації будівель привести до виникнення тріщин, перекосів, вертикальному зсуву пластів землі. Іноді наслідки можуть бути дуже катастрофічні. Геологія ділянки під будівництво проводиться з метою врахування всіх особливостей будови верхніх шарів землі та протікання природних процесів. Також це дозволяє зробити прогнози розвитку небезпечних інженерно-геологічних процесів. Користь від проведення досліджень в рази перевищує вартість геології ділянки.

Грунти в розрізі

На більшій частині України розвинуті не дуже сприятливі для будівництва лесовидні грунти і лесси, що володіють особливістю сильно стискатися при зволоженні, під додатковими навантаженнями або власною вагою. Їх характер допоможуть визначити геологічні дослідження.

 

Лесовидні грунти

Лесовидні породи відразу можливо впізнати по світло-жовтому, палевому окрасу. У природних відслоєннях (де є яри, балки, круті береги річок) можна бачити, що ці породи не мають шаруватості. Не озброєним оком можна спостерігати значну кількість пор та тріщин, через них грунти здатні сильно стискатися при зволоженні. Також значні зміни будівельних властивостей відбуваються під тиском. Ці здібності лесових порід в значній мірі пов’язані з вапняковою складовою. Як ми знаємо, з карбонатними породами пов’язано протікання карстових процесів. Геологія земельної ділянки на таких територіях проводиться як перед великим будівництвом, так і до зведення невеликих приватних будівель. Ціна геологічних досліджень розраховується заздалегідь.

Аналіз ґрунтів під фундамент

Проблеми з усадкою будинку, тріщини по стінах і затоплені підвали зазвичай асоціюють з некомпетентністю майстрів ремонтної бригади або комунальної служби. Однак проблема виникає ще під час вибору майданчиків будівництва і стає наслідком неправильної оцінки будівельних факторів і відмови від досліджень. На перший погляд все нормально — немає вогкості і комарів від сусіднього водойми, красивий вигляд і гарні умови покупки землі. Що потрібно ще для початку будівництва будинку? Відповідь проста — детальне геологічне дослідження місця будівельних робіт. Проведення комплексних інженерно-геологічних досліджень, ціна яких досить прийнятна, дозволить припускати, що будинок простоїть десятки років, а не стане валитися вже через 3-5 років.

Приховані фактори

Існує ряд причин, які можуть зумовити руйнування будівельних конструкцій, показавши негативні зміни тільки через пару років після закінчення будівництва. Якщо до початку зведення конструкції не була проведена геологічна розвідка, ціна ризиків зростає і можна готуватися до таких наслідків:
• спучування грунтів — трапляється при промерзанні надто вологих порід. Вода при замерзанні розширюється в обсязі, збільшуючи обсяг грунту, отриманий тиск досягає рівня тиску, який запросто впорається з фундаментом і невеликого приватного будинку і потужної багатоповерхівки.
• ссідання грунту — несе ризик не тільки в ущільненні порід і опусканні всієї конструкції. Цей процес відбувається нерівномірно через різної структури ґрунтових порід навіть на невеликій території. Наслідком просадки можуть стати тріщини на стінах, і на плитці на підлозі, перекіс дверей, мікроруйнування конструкцій та оздоблення, які з часом переростають в серйозні проблеми.
• затоплення фундаменту і проникнення води в підвал, що загрожує вогкістю і холодом на першому поверсі, прояв цвілі на стінах, грибка і неприємного запаху, з яким дуже важко боротися. Сушити підвал — дуже трудомістке заняття, тому краще заздалегідь подбати про геологічну аналізі ґрунтів і відповідно його результатами провести підбір гідроізоляційних матеріалів.

Важливо: до початку будівництва потрібно спроектувати фундамент, який не знадобиться капітально перебудовувати. Наприклад, в проекті закладено дах з металочерепиці, а в процесі будівництва власник використовує натуральну черепицю, яка збільшує навантаження на фундамент в рази. Геологія надає будівництва неоціненну допомогу, запобігаючи багатьом ризикам і заощаджуючи невиправдані вкладення коштів.

Результати геологічних досліджень

Вже зрозуміло, що детальний аналіз інженерної геології необхідний, але варто розібратися, що отримає власник будівельного об’єкта від проведення досліджень грунтів, сплативши вартість послуг фахівців. Перш за все, визначаються властивості всіх верств земельних порід, їх товщина і присутність підземних вод. Вода, в свою чергу вимагає особливої уваги — визначення хімічного складу, характеру залягання і можливій мірі промерзання. Також в процесі робіт визначається кут падіння пласта і формується висновок про можливість проведення будівельних робіт на зазначеній території.

Об’єктивність и точність результату аналізу геологорозвідкі залежить не від ціни послуги, а від досвіду та кваліфікації фахівців, наявності потрібного технологічного обладнання. Важліво НЕ тільки прбурити cвердловину для забору грунтів на аналіз, але і виключити змішування, вибрати правильні місця для проб та оцінити всі ризики для будівництва. Ми пропонуємо досвідчених фахівців, обладнання та перевірені методики для всебічного та комплексного АНАЛІЗУ порід. Індивідуально для кожного об’єкта підбіраються методи дослідження грунтів, які базуються на вивченні будівельного проекту.

Загальні і детальні дослідження
Без загальної оцінки території будівництва неможливо проаналізувати грунт та фундамент під конструкцію. Фахівці застосовують сучасне і високоточне обладнання, що дозволяє отримати інформацію:
• про рельєф і глибину промерзання землі;
• можливі межі затоплення від прилеглих водойм;
• розташування та близькість підземних вод;
• геологічну стійкість.

Планування геологічних вишукувань, робота з архівними матеріалами

На першому етапі з замовником узгоджується ділянку досліджень, складається технічне завдання, попередня розраховується кошторис робіт і вартість досліджень. Якщо на ділянці не проводилася топографічна зйомка — такий вид робіт закладається в проекті. Топоплан необхідний не тільки для проведення геологічних досліджень, а й для подальших проектних робіт.

Коли проводиться геологія ділянки, ціна може залежати від ряду факторів. Одним з них є складність геологічних умов. Під цим мається на увазі наявність в розрізі декількох шарів, які відрізняються по літологічним властивостям і фізико-механічними параметрами. Сильно впливає на властивості ґрунтів наявності горизонту води і її близькість додосліджуємих об’єктів.

Польові роботи

Після того, як вивчені архівні матеріали за звітами з сусідніх ділянок, проаналізовано основні геологічні умови за загальними геологічними картами, складається проект робіт, де перераховуються всі необхідні види геологічних і лабораторних досліджень. Самими основними з них є польові роботи — буріння свердловин, проходка гірничих виробок. Для приватного будівництва теж замовляється геологія ділянки, вартість робіт прораховується в залежності від гірничо-геологічних умов.

Буріння свердловин

Перед виїздом бурової бригади проводиться рекогносцирувальне обстеження місцевості. Попередньо визначаються типи грунтів, кількість інженерно-геологічних елементів. Документуються видимі небезпечні природні явища, типу просідань, обводнених, карстових явищ. Визначаються попередні місця закладення свердловин, під’їзні шляхи.
Після цього бурова бригада виїжджає на досліджувану ділянку. Проводиться буріння свердловин в кількості, яка дозволить отримати необхідні вихідні геологічні матеріали для складання проекту на будівництво об’єкта. Необхідна кількість свердловин, їх глибина місця закладення, кількість відібраних проб залежить від складності об’єкта та від складності геологічних умов. Проби намагаються відбирати на кожен інженерно-геологічний шар. Щоб найбільш точніше мати уявлення про фізико-механічні властивості земельних порід — відбирають проби непорушеної структури. Якщо зустрічається горизонт з водою — відбираються гідрогеологічні проби.
Після проведення досліджень проб в лабораторії, отримані результати обробляються методами статистичного аналізу. Отримують дані для розрахунку вартості і параметрів фундаменту будівлі, вибору матеріалу для будівництва. Остаточним документом геологічного вивчення ділянки є технічний звіт. У ньому наводяться загальні відомості по геології району: геоморфологічні особливості, стратиграфія, літологія шарів, гідрогеологічні особливості, притаманні інженерно-геологічні процеси. Також якщо такі процеси не виявлені — робиться прогноз на можливість їх прояви в подальшому, або робиться прогноз розвитку вже проявляються процесів.

Отримати консультацію можна, зателефонувавши за номером:
(067) 209-54-70
або написавши на:
order@burok.com.ua